1 Shelf, Chairside Table - Balam
$188.00 Original price was: $188.00.$148.00Current price is: $148.00.
Madison County 4PC Sofa Console Dining Table Set
$1,299.99 Original price was: $1,299.99.$1,049.95Current price is: $1,049.95.
1 Shelf, End Table – Balam
$238.00 Original price was: $238.00.$188.00Current price is: $188.00.
Greenville Showroom, Franklin Showroom
In stock
Calculate shipping price
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000083228610
SKU:
IFD4222END
Category: End Tables
Tags: Brown, End Tables, Franklin, Greenville, International Furniture Direct, Last Ones
Description
Description
Our Balam occasional tables are handcrafted from mango and teak wood. This simple yet stunning collection will bring an organic, modern touch to your space.
Product Details
| Shape | Round |
|---|---|
| Group Color | Brown |
| Material | Mango |
| Other Material | Engineered Teak |
| Finish | Translucent multi-step Stained Brown finish |
| Style | Modern |
| Crafted of sustainable mango and teak veneer. | Yes |
| Translucent multi-step lacquer finish. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| Convenient bottom shelf for extra storage. | Yes |
Additional information
Additional information
| Weight | 30.87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 25.5 × 24 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
Product Questions?
"*" indicates required fields
You may also like…
1 Shelf Cocktail Table – Balam
Related products
5023 ~ Bedford Rectangular End Table
Graceland End Table
Joshua Creek End Table
Tyler Creek End Table
| Weight | 58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 24 × 25.13 in |
| Color | Brown, Grayish Brown/Black |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 24″W x 27″D x 25″H |