1 Shelf Cocktail Table - Balam
$488.00 Original price was: $488.00.$388.00Current price is: $388.00.
1 Shelf, End Table - Balam
$238.00 Original price was: $238.00.$188.00Current price is: $188.00.
1 Shelf, Chairside Table – Balam
$188.00 Original price was: $188.00.$148.00Current price is: $148.00.
Greenville Showroom, Franklin Showroom
In stock
Calculate shipping price
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000083228590
SKU:
IFD4222CST
Category: Chairside Tables
Tags: Brown, Chairside Tables, Franklin, Greenville, International Furniture Direct, Last Ones
Description
Description
Our Balam occasional tables are handcrafted from mango and teak wood. This simple yet stunning collection will bring an organic, modern touch to your space.
Product Details
| Shape | Round |
|---|---|
| Group Color | Brown |
| Material | Mango |
| Other Material | Engineered Teak |
| Finish | Translucent multi-step Stained Brown finish |
| Style | Modern |
| Crafted of sustainable mango and teak veneer. | Yes |
| Translucent multi-step lacquer finish. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| Convenient bottom shelf for extra storage. | Yes |
Additional information
Additional information
| Weight | 21.61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.75 × 17.75 × 24 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
Product Questions?
"*" indicates required fields
Related products
Breegin Chairside End Table
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.13 × 13.13 × 23 in |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 13″W x 22″D x 23″H |
Claremont Power Chair Side
| Brand | Jofran |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Claremont |
| Features | Power |
Craftsman Power Chairside Table
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 16 × 25 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Blue |
| Detail Color | Craftsman Antique Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Craftsman |
| Features | Power |
Craftsman Power Chairside Table
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 16 × 25 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Craftsman Antique Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Craftsman |
| Features | Power |