Amaris Outdoor Dining Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Description
This round outdoor table sets the standard for alfresco dining. Its powder coated steel frame and resin tabletop are ready to withstand the elements for seasons to come. The dining table’s cool two-tone color scheme adds another layer of interest to your outdoor decor.
Additional information
Additional information
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.25 × 42.25 × 29.38 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Style | Casual |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 42″W x 42″D x 29″H |
Product Questions?
"*" indicates required fields
Related products
Tyler Creek Counter Height 7 Piece Dining Table SET
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 40 × 36.25 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Robbinsdale Queen Sleigh Bed with Storage
| Weight | 283 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 95.13 × 65.38 × 57 in |
| Color | Antique White, White |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 65.5″W x 95″D x 57″H |
Aria Plains Outdoor Dining Table
| Weight | 49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 29.38 in |
| Color | Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shape | Square |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 42″W x 42″D x 29″H |
Fairen Trail Bar Table
Garden Classic 28″ Square Table – Bar Height
| Brand | Berlin Gardens |
|---|---|
| Color | Black, Brown |
| Features | Polyethylene, Wood |
| Style | Casual |
Robbinsdale 48″ Dining Bench
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.25 × 48.5 × 19.5 in |
| Color | Antique White, Grey, White |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 48″W x 17″D x 20″H |
Robbinsdale Dining Chair
| Weight | 22.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 20 × 39 in |
| Color | Antique White, Grey, White |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 20″W x 24″D x 39″H |
