Amaris Outdoor Dining Chair (Set of 2)
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Description
This outdoor dining chair set establishes the standard for alfresco dining. The chair’s powder coated steel frame and resin wicker seat are ready to withstand the elements for seasons to come. A cool two-tone color scheme adds another layer of interest to your outdoor decor.
Additional information
Additional information
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 18.38 × 31.25 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Style | Casual |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 19″W x 26″D x 32″H |
Product Questions?
"*" indicates required fields
Related products
Navi Queen Sofa Sleeper
| Weight | 202 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 89 × 39 in |
| Color | Grey, Smoke |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 89″W x 38″D x 39″H |
Wolfridge Power Reclining Sofa
| Weight | 330 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 86 × 42 in |
| Color | Brindle, Brown |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 86″W x 42″D x 42″H |
Brutus Wall Art
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.25 × 48 × 36 in |
| Color | Brown, Grey, Sepia |
| Style | Casual |
| Features | Glass |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 48″W x 0″D x 36″H |
Drystan King Panel Bed with 2 Storage Drawers
| Weight | 198 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88.75 × 83 × 52.75 in |
| Color | Brown, Multi |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 83″W x 88.75″D x 52.75″H |
Next-Gen DuraPella Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 266 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 76 × 42 in |
| Color | Grey, Slate |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Faux Leather, Power Headrest, Power Recline, USB Charging, Wall Saver, Zero Gravity |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 76″W x 42″D x 42″H |
Panchali Wall Clock
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.88 × 35.25 × 35.25 in |
| Color | Brown, Brown/Silver Finish, Grey |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Shape | Round |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 35″W x 2″D x 35″H |
Robbinsdale 48″ Dining Bench
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.25 × 48.5 × 19.5 in |
| Color | Antique White, Grey, White |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 48″W x 17″D x 20″H |
Robbinsdale Dining Chair
| Weight | 22.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 20 × 39 in |
| Color | Antique White, Grey, White |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 20″W x 24″D x 39″H |
