Serta Motion Perfect IV Adjustable Base – Queen Only
$2,249.99 Original price was: $2,249.99.$988.00Current price is: $988.00.
*PRICE REFLECTS CASH, CHECK, OR CREDIT/DEBIT CARD PAYMENT*
*CALL FOR CURRENT OFFERS*
In stock (can be backordered)
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
This upgraded version of the popular Motion Perfect III model packs in all the bells and whistles for even more ways to customize your comfort. A wireless remote lets you adjust the head and/or foot of the mattress, program up to two of your favorite positions or use the Zero Gravity pre-set position for a weightless, zen-like experience. Plus, Serta’s new EasySeat technology adjusts the shape of your mattress with every movement of the base, so your body rests even more naturally as you move from one position to the next. And, since we know your partner’s snoring can ruin even the most comfortable position, the remote now has an Anti-Snore head tilt feature.
- Proper Support
- USB port
- Head and foot adjust
- Programmable buttons
- One-touch flat button
- Soft LED under bed lighting
- Wireless remote
- Massage settings
- Retainer bar
- Adjustable leg height
- Zero gravity
- Headboard brackets (sold separately)
- Platform bed friendly
- Wall hugger
- 850 lbs lift capacity
Additional information
| Brand | Serta |
|---|---|
| Features | Remote |
| Mattress Size | Queen |
"*" indicates required fields
Related products
Americana Modern Dining Bar Open Hutch 64 In.
Braxton 4450 Queen Sleeper Sofa
| Dimensions | 75 × 35 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Overnight Sofa |
| Color | Ceramic |
| Features | Fabric, Sleeper, Upholstered |
| Style | Transitional |
END STAND *AS IS* STOCK ONLY*
2825 ACCENT CHAIR
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 41 in |
| Brand | Decor Rest |
| Features | Fabric, Stationary |
| Additional Info | Upholstered Chairs |
3PC MOSAIC SET 2 END STANDS & COCKTAIL TABLE *AS IS*STOCK ONLY*
6251CLG SOFA
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 38 in |
| Brand | Decor Rest |
| Features | Fabric, Stationary |
| Additional Info | Three Cushion Sofas |
Braxton 4433 Twin Sleeper
| Dimensions | 49 × 35 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Overnight Sofa |
| Color | Fog, Grey |
| Features | Fabric, Sleeper, Upholstered |
| Style | Transitional |
Perfect Sleeper Cobalt Calm 14″ Medium Pillow Top Mattress
| Mattress Size | Full, King, Queen, Twin, Twin XL |
|---|---|
| Mattress Comfort | Medium |
| Mattress Type | Gel Memory Foam, Pillow Top |
| Brand | Serta |
