Blake – Desert Taupe Manual Reclining Console Loveseat
$1,377.99 Original price was: $1,377.99.$1,097.95Current price is: $1,097.95.
In stock (can be backordered)
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000083363280
Description
Plush, stuffed, and easy, the Blake Manual Console Loveseat will feel at home in most any living space. Easy to clean (just wipe the high-performance fabric with a soft cloth!) and easy to operate (simply pull the latch to utilize motion functions!), Blake offers convenient comfort for the whole family.
Product Details
| Manual reclining seats, featuring easy-to-operate reclining release latches that are usable by the whole family | Yes |
|---|---|
| Blakes bucket-style seats have been designed to contour to your body, creating the a cozy, yet structured spot for nestling into | Yes |
| High-back Bustle-back pub pillow headrest provides ample relaxing support for your neck at any reclining position | Yes |
| Oversized and fully stuffed, the ultra-plush arm design makes it a joy to lean or perch on | Yes |
| 100% Polyester Microfiber has contrast fabric and stitching and lends itself to a comfy look and feel | Yes |
| Hand-tailored in a high performance polyester blend offering the look and feel of buffed leather | Yes |
| Easily wipe clean with a soft cloth | Yes |
Additional information
| Dimensions | 43.7 × 77.6 × 42.1 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Desert taupe |
| Style | Transitional |
| Collection | Blake |
"*" indicates required fields
You may also like…
Blake – Desert Taupe Manual Reclining Sofa
Related products
Double Reclining Loveseat 173-20-20
3M06 Maya Loveseat
| Dimensions | 39 × 65 × 39 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Grey, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
122 DEL MAR LOVE SEAT 122-29-17
Knox 6N06 Loveseat with Nails
| Brand | England Furniture |
|---|---|
| Color | Grey |
| Style | Traditional |
| Features | Customizable, Fabric, Nailheads |
Thornton Fabric Loveseat
Brett Loveseat With Nails
Darcy Loveseat
| Weight | 104 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 64 × 37 in |
| Color | Cobblestone, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Microfiber |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 64″W x 37″D x 37″H |