Olten Sofa
$747.97 Original price was: $747.97.$597.97Current price is: $597.97.
Heartcort Sofa
$867.97 Original price was: $867.97.$697.97Current price is: $697.97.
Heartcort Loveseat
$847.97 Original price was: $847.97.$677.97Current price is: $677.97.
Greenville Showroom
Out of stock
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000083930950
Description
Description
Embrace effortless elegance with this loveseat. Its clean lines and curved details are right at home in contemporary settings. Stressed about styling? The neutral hue easily pairs with your existing color palette. From lounging alone to socializing with guests, it keeps you comfortable in chic style.
Additional information
Additional information
| Weight | 113 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 70 × 39 in |
| Color | Natural, Quartz |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 70″W x 40″D x 39″H |
Product Questions?
"*" indicates required fields
Related products
Double Reclining Loveseat 173-20-20
Scranto Reclining Loveseat
| Weight | 155 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 61 × 41 in |
| Color | Brindle, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Reclining Furniture |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 61″W x 40″D x 41″H |
Biscoe Power Reclining Loveseat w/Power Headrest
| Weight | 262 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 78 × 42 in |
| Color | Grey, Pewter |
| Style | Contemporary |
| Features | Next-Gen Nuvella™, Performance Fabric, Power Headrest, Power Recliner, Storage, USB Charging, Zero Gravity |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 78″W x 43″D x 42″H |
Brett Loveseat
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
First Base Reclining Loveseat
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 61 × 41 in |
| Color | Grey, Gunmetal |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 61″W x 40″D x 41″H |
Brett Loveseat With Nails
Mahoney Loveseat
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 53 × 37 in |
| Color | Brown, Chocolate |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 53″W x 38″D x 37″H |