Thames Wall Clock
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Description
A huge clock, especially one that’s unique, is an easy way to incorporate casual design into a room’s decor. With this square wall clock, you’ll always know what time it is. The openwork design cleverly incorporates a Roman numeral clock face with traditional hands in a black frame. Its clean look can complement many different types of decor, from modern to traditional.
Additional information
Additional information
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.5 × 40 × 40 in |
| Color | Black/Gold Finish, Grey |
| Style | Casual |
| Features | Metal |
| Shade | Dark |
| Shape | Square |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 40″W x 2″D x 40″H |
Product Questions?
"*" indicates required fields
Related products
Nerviano Recliner
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 34 × 33 in |
| Color | Chocolate |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wall Hugger |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Stairatt Sofa
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 86 × 39 in |
| Color | Gravel, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 86″W x 38″D x 39″H |
Robbinsdale Queen Sleigh Bed with Storage
| Weight | 283 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 95.13 × 65.38 × 57 in |
| Color | Antique White, White |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 65.5″W x 95″D x 57″H |
Augustina Wall Clock
Brutus Wall Art
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.25 × 48 × 36 in |
| Color | Brown, Grey, Sepia |
| Style | Casual |
| Features | Glass |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 48″W x 0″D x 36″H |
Robbinsdale 48″ Dining Bench
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.25 × 48.5 × 19.5 in |
| Color | Antique White, Grey, White |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 48″W x 17″D x 20″H |
WC2103 Metal Wall Clock
| Dimensions | 3 × 43 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Style Craft |
| Color | Black |
| Features | Metal |
| Style | Transitional |
