Tallenger Counter Height Bar Stool
$287.97 Original price was: $287.97.$227.97Current price is: $227.97.
In stock (can be backordered)
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000083053820
Description
This striking barstool invites you to take contemporary modern style for a spin. Comfortably cushioned seat, self-returning swivel and contoured back make it beautifully in tune with your needs. Luxurious faux leather upholstery is a sensational touch.
Additional information
| Weight | 28.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 19 × 38.75 in |
| Color | Beige, Brown |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 19″W x 20″D x 39″H |
"*" indicates required fields
Related products
Nerviano Recliner
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 34 × 33 in |
| Color | Chocolate |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wall Hugger |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Wolfridge Power Reclining Sofa
| Weight | 330 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 86 × 42 in |
| Color | Brindle, Brown |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 86″W x 42″D x 42″H |
Global Archive Leather Stool Light Brown
Lettner Queen Panel Bed
| Weight | 249 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 91.38 × 67.75 × 60 in |
| Color | Grey, Light Gray |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 67.75″W x 91.50″D x 60″H |
Tallenger Counter Height Bar Stool
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 19 × 39 in |
| Color | Brown, Dark Gray, Grey |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 19″W x 20″D x 39″H |
Valebeck Counter Height Barstool
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 19.25 × 24.38 in |
| Color | Black, Grey |
| Style | Casual |
| Features | Leather Match, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 19″W x 19″D x 24″H |
Robbinsdale Counter Height Barstool (Set of 2)
| Weight | 37.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 19.5 × 37.5 in |
| Color | Antique White |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 20″W x 23″D x 38″H |
SADIE BAR TABLE 42”AND 2 BICYCLE BAR STOOLS
| Brand | Nest Home Collection |
|---|---|
| Features | Leather |