Addison 50″ 8 Drawer 2 Toned Dresser and Mirror
$1,618.00 Original price was: $1,618.00.$1,298.00Current price is: $1,298.00.
In stock
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000082066200
Description
This collection was inspired by mid-century styling yet has a dramatic flair all its own. The remarkable combination of American Alder and Black Walnut hardwoods is stunning. Complementing this beautiful blend are bold design choices that set this group apart. A precisely engineered 45-degree miter face frame seamlessly surrounds spacious inset drawers. Coved drawer fronts exude solid wood and ensure the solid Black Walnut drawer pulls are a stand-out feature. Beds are offered in five styles for different design aesthetics. Made of American Alder and Black Walnut veneered hardwoods.
Product Details
| Sustainable American Alder Hardwood And Black Walnut Veneered Hardwood | Yes |
|---|---|
| Fully Assembled | Yes |
| Duet Finish | Yes |
| 6 Multi-step Finish | Yes |
| Finish Resists Most Liquids And Heat For Up To 24 Hours | Yes |
| Solid Black Walnut Drawer Pulls | Yes |
| Full Extension Ball Bearing Drawer Slides | Yes |
| English Dovetail Drawer Construction | Yes |
| Fluted Wood Dowel And Slip Miter Joinery For Strength And Stability | Yes |
| Fitted Back | Yes |
| Adjustable Glides | Yes |
| Collection | Addison |
| Drawers | 8 |
| Anti-tip Safety Mechanism | included |
| Tipping Restraint | included |
| Astm Anti-tipping Standards | yes |
| Dimensions | 50″W x 18″D x 42″H |
Additional information
| Dimensions | 18 × 50 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Whittier Wood |
| Color | Brown |
| Detail Color | Duet |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Addison |
"*" indicates required fields
Related products
Bodyrest Rocker Recliner
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Purple |
| Features | Customizable, Fabric, Recline, Rocker |
| Style | Transitional |
Braxton 4450 Queen Sleeper Sofa
| Dimensions | 75 × 35 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Overnight Sofa |
| Color | Ceramic |
| Features | Fabric, Sleeper, Upholstered |
| Style | Transitional |
QUEEN BASSETT TUFTED HEADBOARDS* STOCK ONLY* AS IS* 2 COLORS
6251CLG SOFA
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 38 in |
| Brand | Decor Rest |
| Features | Fabric, Stationary |
| Additional Info | Three Cushion Sofas |
LEGENDS COCKTAIL TABLE GRACELAND
Perfect Sleeper Blue Lagoon Nights Plush
Perfect Sleeper Cobalt Calm 14″ Medium Pillow Top Mattress
| Mattress Size | Full, King, Queen, Twin, Twin XL |
|---|---|
| Mattress Comfort | Medium |
| Mattress Type | Gel Memory Foam, Pillow Top |
| Brand | Serta |
UC682 Power Lift Recliner
| Brand | Ultra Comfort |
|---|---|
| Color | Granite |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Power Headrest, Power Lift, Power Recliner, Remote |