Emmeline Outdoor Sofa with Cushion
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Description
Get back to nature with the relaxed styling of this outdoor sofa with cushions. Crafted of MEGA-TUFF® HDPE material, it combines the exceptional durability and weather resistance you need with the “wood look” you love. Rest assured, the cushions are wrapped in comfortable and carefree Nuvella® fabric, leaving you plenty of time to sit back and smell the roses.
Additional information
Additional information
| Weight | 133 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 77.25 × 35.5 in |
| Color | Brown |
| Style | Casual |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 77″W x 28″D x 36″H |
Product Questions?
"*" indicates required fields
Related products
Navi Queen Sofa Sleeper
| Weight | 202 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 89 × 39 in |
| Color | Grey, Smoke |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 89″W x 38″D x 39″H |
Nerviano Recliner
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 34 × 33 in |
| Color | Chocolate |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wall Hugger |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Stairatt Sofa
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 86 × 39 in |
| Color | Gravel, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 86″W x 38″D x 39″H |
Robbinsdale Queen Sleigh Bed with Storage
| Weight | 283 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 95.13 × 65.38 × 57 in |
| Color | Antique White, White |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 65.5″W x 95″D x 57″H |
Lettner Queen Panel Bed
| Weight | 249 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 91.38 × 67.75 × 60 in |
| Color | Grey, Light Gray |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 67.75″W x 91.50″D x 60″H |
Brutus Wall Art
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.25 × 48 × 36 in |
| Color | Brown, Grey, Sepia |
| Style | Casual |
| Features | Glass |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 48″W x 0″D x 36″H |
