223 SKYWALKER SOFA 223-36-21
$3,129.99 Original price was: $3,129.99.$2,499.95Current price is: $2,499.95.
In stock (can be backordered)
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000083154680
Description
Part of the Custom Comfort collection, the “Skywalker” double-reclining sofa features a power headrest, a power lumbar, and an extended footrest with four extra inches of ottoman height. Additionally, the Zero Gravity mechanism reduces pain in the back and hips, improves blood flow from the lower extremities to the heart, and decreases swelling in the legs and feet. A USB charging port for electronic devices makes this the most comfortable AND productive seat in the house.
Product Details
| Width | 89 Inches |
|---|---|
| Depth | 43 Inches |
| Height | 43 Inches |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
Additional information
| Dimensions | 43 × 89 × 43 in |
|---|---|
| Brand | HomeStretch |
| Color | Brown |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | 223 SKYWALKER |
"*" indicates required fields
You may also like…
223 SKYWALKER LOVE SEAT 223-26-21
223 SKYWALKER RECLINER 223-96-17
Related products
Navi Queen Sofa Sleeper
| Weight | 202 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 89 × 39 in |
| Color | Grey, Smoke |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 89″W x 38″D x 39″H |
Double Reclining Sofa 173-30-20
Stoneland Reclining Sofa
| Weight | 233 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 90 × 42 in |
| Color | Brown, Fossil |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 90″W x 41″D x 42″H |
Biscoe Power Reclining Sofa w/Power Headrest
| Weight | 260 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 88 × 42 in |
| Color | Grey, Pewter |
| Style | Contemporary |
| Features | Next-Gen Nuvella™, Performance Fabric, Power Headrest, Power Recline, USB Charging, Zero Gravity |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 88″W x 43″D x 42″H |
Lonoke Sofa
| Weight | 138 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 90 × 40 in |
| Color | Grey, Gunmetal |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 90″W x 38″D x 40″H |
6251CLG SOFA
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 38 in |
| Brand | Decor Rest |
| Features | Fabric, Stationary |
| Additional Info | Three Cushion Sofas |
Spartacus Haze Power Reclining Sofa
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Recline, USB |
| Style | Transitional |