Morrison Rocking Recliner-INDIGO
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
$1,129.99 Original price was: $1,129.99.$899.95Current price is: $899.95.
In stock (can be backordered)
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000081217870
Description
The Morrison Rocking Recliner is a family favorite that’s designed for comfort and durability. It features a tufted back and chaise seat, plus amply padded arms to cradle you in comfort. Simply use the convenient handle on the outside arm to raise the legrest for reading, relaxing or watching TV. When you’re not reclining, it’s a relaxing rocker with a smooth, graceful motion.
Perfect for
Tall scale (5’10” to 6’2″)
Features
Family-friendly style
- Tufted back and chaise seat
- Generously padded arms
- Rocks and reclines for total comfort
- Back ratchets down into 16 relaxing reclining positions (approximately 12” clearance space required for full recline)
- Convenient side-mounted handle lifts the legrest into 3 supportive, safely locked positions
- Chair can be gently rocked when the legrest is not engaged
- Chair back can recline independently, without activating the legrest
- Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention
- High grade foam seat cushions that maintain their comfort and appearance
- Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading
- Includes our Limited Lifetime Warranty
- Customizable with your choice of fabrics and other available upgrades
Additional information
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Grey, Ink |
| Features | Customizable, Manual Recline, Performance Fabric, Recline, Rocker |
| Style | Casual, Traditional, Transitional |
"*" indicates required fields
You may also like…
Morrison Power Reclining Sofa W/ Headrest-INDIGO
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 86 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Indigo |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Power Headrest, Power Recliner, USB Charging |
Related products
Nerviano Recliner
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 34 × 33 in |
| Color | Chocolate |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wall Hugger |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Brosmer Rocker Recliner (COUNTRY)
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige, Brown, Tan |
| Style | Casual |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Manual Recline, Power, Power Lift, Power Recline, Recline, Rocker, Swivel |
Gigantor Big Man’s Rocker Recliner SILT
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Grey |
| Style | Casual |
| Features | Customizable, Fabric, Recline |
O’neil Power Rocker Recliner W/ Pwr Headrest
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Power, Power Motion, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary, Transitional |
Zaynah Rocker Recliner
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Casual |
| Features | Customizable, Leather, Power Recline, Recline |
Reed Wall Recliner-NAVY
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric, Manual Recline, Recline, Wall Hugger |
| Style | Casual, Traditional, Transitional |
Collegedale Recliner
| Brand | England Furniture |
|---|---|
| Color | Beige |
| Style | Contemporary, Modern |
| Features | Customizable, Fabric |