Jossick 7’8″ x 10′ Rug
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Description
Soft and luxurious underfoot, this area rug is like a precious piece of art for your floor. The handwoven linear design works equally well in formal places and casually cool spaces.
Additional information
Additional information
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 120 × 92 in |
| Color | Brown, Cream/Taupe |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 7’8″W x 10’D |
Product Questions?
"*" indicates required fields
Related products
Gizela 5’3″ x 7’3″ Rug
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 63 × 1.18 in |
| Color | Brown, Grey, Ivory/Beige/Gray, White |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 5’3″W x 7’3″D |
Abanett 5’3″ x 7’3″ Rug
| Weight | 14.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 63 × 0.35 in |
| Color | Brown, Green, Grey, Multi |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 5’3″W x 7’3″D |
Abanlane 5′ x 7′ Rug
| Weight | 31.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84 × 60 × 0.28 in |
| Color | Brown, Brown/Cream |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 5’W x 7’D |
Gerdie 5’3″ x 7’3″ Rug
| Weight | 12.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 63 × 1.18 in |
| Color | Brown, Cream/Gray, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 5’3″W x 7’3″D |
Gizela 7’10” x 10′ Rug
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 120 × 94 × 1.18 in |
| Color | Brown, Grey, Ivory/Beige/Gray, White |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 7’10W x 10’D |
Mazatl 5’3″ x 7’3″ Rug
| Weight | 14.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 63 × 0.35 in |
| Color | Brown, Green, Grey, Multi |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 5’3″W x 7’3″D |
Wrenstow 7’10” x 10’3″ Rug
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 123 × 94 × 0.31 in |
| Color | Blue, Brown, Grey, Multi |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 7’10″W x 10’3″D |
Wyscott 5’3″ x 7’3″ Rug
| Weight | 26.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 63 × 0.67 in |
| Color | Brown, Grey, Multi |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 5’3″W x 7’3″D |
