Abanett 5’3″ x 7’3″ Rug
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Description
Set off your decor in sophisticated style with this area rug. With a high-low abstract design in cream, gold, sage and shades of gray, it complements a variety of interior design themes.
Additional information
Additional information
| Weight | 14.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 63 × 0.35 in |
| Color | Brown, Green, Grey, Multi |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 5’3″W x 7’3″D |
Product Questions?
"*" indicates required fields
Related products
Jettner 5′ x 7′ Rug
| Weight | 10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 83.5 × 60 × 0.25 in |
| Color | Brown, Grey, Multi, White |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 60″W x 84″D x 0″H |
Abdalah 5′ x 7′ Rug
| Weight | 13.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84 × 60 × 1.57 in |
| Color | Beige/Gray, Brown, Grey, White |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 5’W x 7’D |
Abanlane 5′ x 7′ Rug
| Weight | 31.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84 × 60 × 0.28 in |
| Color | Brown, Brown/Cream |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 5’W x 7’D |
Gizela 7’10” x 10′ Rug
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 120 × 94 × 1.18 in |
| Color | Brown, Grey, Ivory/Beige/Gray, White |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 7’10W x 10’D |
Jossick 7’8″ x 10′ Rug
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 120 × 92 in |
| Color | Brown, Cream/Taupe |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 7’8″W x 10’D |
Lenlett 7’8″ x 10′ Rug
| Weight | 72.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 120 × 92 × 0.35 in |
| Color | Brown, Grey, Ivory/Charcoal |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 7’8″W x 10’D |
Wysdale 5’3″ x 7’3″ Rug
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 63 × 0.67 in |
| Color | Grey, Ivory/Gray, White |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 5’3″W x 7’3″D |
Wysdale 7’10” x 10’3″ Rug
| Weight | 54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 123 × 94 × 0.67 in |
| Color | Grey, Ivory/Gray, White |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 7’10″W x 10’3″D |
