Chayse 5′ x 6’7″ Rug
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Description
Inspired by the Cubist art movement, this area rug adds a brilliant contemporary touch to a space. Its bold, multidimensional aesthetic—enhanced with hand-carved details—is tempered with an understated palette in easy-to-love earth tones.
Additional information
Additional information
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78.38 × 59.25 × 0.5 in |
| Color | Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 59″W x 78″D x 0″H |
Product Questions?
"*" indicates required fields
Related products
Jettner 5′ x 7′ Rug
| Weight | 10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 83.5 × 60 × 0.25 in |
| Color | Brown, Grey, Multi, White |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 60″W x 84″D x 0″H |
Gerdie 5’3″ x 7’3″ Rug
| Weight | 12.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 63 × 1.18 in |
| Color | Brown, Cream/Gray, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 5’3″W x 7’3″D |
Gizela 7’10” x 10′ Rug
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 120 × 94 × 1.18 in |
| Color | Brown, Grey, Ivory/Beige/Gray, White |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 7’10W x 10’D |
Jossick 7’8″ x 10′ Rug
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 120 × 92 in |
| Color | Brown, Cream/Taupe |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 7’8″W x 10’D |
Karalee 5′ x 7′ Rug
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 83.63 × 62.63 × 0.75 in |
| Color | Brown, Ivory/Brown, White |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark, Light, Medium |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 63″W x 84″D x 1″H |
Karalee 8′ x 10′ Rug
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 122 × 93 × 0.63 in |
| Color | Brown, Ivory/Brown, White |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark, Light, Medium |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 93″W x 122″D x 1″H |
Mazatl 5’3″ x 7’3″ Rug
| Weight | 14.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 63 × 0.35 in |
| Color | Brown, Green, Grey, Multi |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 5’3″W x 7’3″D |
Wysdale 5’3″ x 7’3″ Rug
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 63 × 0.67 in |
| Color | Grey, Ivory/Gray, White |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 5’3″W x 7’3″D |
