Knox 6N07N Ottoman With Nails
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
$747.99 Original price was: $747.99.$597.95Current price is: $597.95.
Available To Order
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000082276160
Description
Our Knox collection is anything but ordinary, with its transitional styling it stands out in any room. This series has a roll arm, bun foot, T-cushion, and optional antique brass nailhead trim on the arms and base. Available as a sofa, loveseat, chair, and ottoman.
Product Details
| Width | 39″ (99.1 cm) 39INH |
|---|---|
| Depth | 25″ (63.5 cm) 25INH |
| Height | 19″ (48.3 cm) 19INH |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Medium Brown Finish |
Additional information
| Dimensions | 25 × 39 × 19 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Grey |
| Detail Color | Medium Brown Finish |
| Style | Transitional |
| Collection | Knox |
"*" indicates required fields
You may also like…
Knox 6M00-04N Chair & a Half w/Nails
Knox Chair
Related products
2400-81 Malibu Storage Ottoman
Altari Oversized Accent Ottoman
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 20 in |
| Color | Grey |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Shape | Square |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 36″W x 36″D x 20″H |
Brixley Pier Oversized Accent Ottoman
| Weight | 49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 20 in |
| Color | Graphite, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 40″W x 40″D x 20″H |
Cooper 6C00-10 Large Ottoman
| Dimensions | 24 × 38 × 17 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Grey, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Galice Oversized Accent Ottoman
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39 × 20 in |
| Color | Grey, Light Gray |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Round |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 39″W x 39″D x 20″H |
Mahoney Oversized Accent Ottoman
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 20 in |
| Color | Brown, Chocolate |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 36″W x 36″D x 20″H |