Gesthaven Dining Drop Leaf Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Complement your home’s simply relaxed sensibility with this drop-leaf dining table. A handsome dark brown hue offers a chic contrast to the natural wood tone, for a neutral look that vibes with a variety of aesthetics. When guests drop by, convert it from a space-saving two-seater to a larger table with the two drop leaves. Whether you’re sipping your morning coffee, settling in for dinner or working from home, this table is smartly designed for everyday comfort and style.
Additional information
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.38 × 42.38 × 30.5 in |
| Color | Brown, Natural, Natural/Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 42″W x 42″D x 30″H |
"*" indicates required fields
Related products
Tyler Creek Counter Height 7 Piece Dining Table SET
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 40 × 36.25 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Robbinsdale Panel Bed
| Weight | 249 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 91.38 × 67.75 × 60 in |
| Color | Antique White, White |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
Wolfridge Power Reclining Sofa
| Weight | 330 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 86 × 42 in |
| Color | Brindle, Brown |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 86″W x 42″D x 42″H |
Robbinsdale 48″ Dining Bench
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.25 × 48.5 × 19.5 in |
| Color | Antique White, Grey, White |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 48″W x 17″D x 20″H |
Robbinsdale Counter Height Dining Extension Table
| Weight | 168 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 86 × 42 × 35.75 in |
| Color | Antique White, White |
| Style | Casual |
| Features | 2 – 12″ Extension Leaves, Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 42″W x 86″D x 36″H |
Valebeck Counter Height Dining Table
| Weight | 86 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 36 in |
| Color | Brown, White, White/Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 60″W x 30″D x 36″H |