Back to products
2024 ~ Arlington Rectangular Cocktail
$628.00 Original price was: $628.00.$498.00Current price is: $498.00.
Pure Modern Bedroom Queen 5/0 Platform Bed
Meadville Showroom
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:PKG1250PURE
Description
Description
The essence of understated elegance, Pure Modern brings dramatic character to today’s living spaces. Its crisp lines and clean geometric profiles are highlighted with a signature Moonstone finish—a sophisticated warm grey revealing oak veneer patterns—and Burnished Nickel hardware. Subtle details lend refinement to these multifunctional pieces while thoughtful features render it infinitely livable.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Sophisticated, space-saving modular wall bed with optional side panels creates a fashionable bedroom | Yes |
|---|---|
| Headboard is padded and channel upholstered to provide comfortable support for lounging and relaxation | Yes |
| Exquisitely tailored upholstered headboard features soft, neutral cover in a high-performance, 100% polyester chenille fabric for easy care and cleaning | Yes |
| Upper floating shelf on each side panel (optional) features 3-way LED touch lighting with hidden control for ambient light | Yes |
| Custom hardware in Burnished Nickel conveys modern attitude | Yes |
| Beautiful wood solids and straight-grain oak veneers are hand-wire brushed and accentuated by a hand-applied six-step low-sheen Moonstone finish | Yes |
| Contemporary plinth base features a European slat system | Yes |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 93 × 66 × 52.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Moonstone |
| Style | Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Pure Modern |
Product Questions?
"*" indicates required fields
Related products
Anarasia Full Sleigh Bed
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 83.5 × 55.75 × 44.5 in |
| Color | White |
| Style | Traditional |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 56″W x 83.5″D x 44.5″H |
QUEEN BASSETT TUFTED HEADBOARDS* STOCK ONLY* AS IS* 2 COLORS
Cool Rustic X Bed With X Footboard Mink King
| Brand | Artisan & Post |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Drystan King Panel Bed with 2 Storage Drawers
| Weight | 198 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88.75 × 83 × 52.75 in |
| Color | Brown, Multi |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 83″W x 88.75″D x 52.75″H |
Lancaster County Casual Queen Size Bed In Amish Walnut
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
LMCO Home Bungalow Dover Grey Queen Mantel Headboard
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Cottage |
| Collection | Bungalow |