Rustic Shores Power Chairside Table
$238.00 Original price was: $238.00.$188.00Current price is: $188.00.
Painted Canyon Coffee Table
$699.99 Original price was: $699.99.$569.95Current price is: $569.95.
8 Door Cocktail Table – Pueblo
$618.00 Original price was: $618.00.$488.00Current price is: $488.00.
Franklin Showroom
In stock
Calculate shipping price
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000082664630
SKU:
IFD3401CKT
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Franklin, Gray, International Furniture Direct, Last One
Description
Description
Introducing our Pueblo Gray collection, crafted from solid pine wood. This rustic collection is the perfect addition to bring your dream space to life. It features a hand-distressed finish in gray and brown on the tops.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Gray |
| Material | Pine |
| Finish | A multi-step acrylic water-based lacquer in a sophisticated gray finish adds texture to the wood grain, while brown tones enhance the tops. |
| Style | Rustic |
| Crafted of solid pine wood. | Yes |
| A multi-step acrylic water-based lacquer in a sophisticated gray finish adds texture to the wood grain, while brown tones enhance the tops. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| Sliding barn-style doors offer convenience and rustic appeal. | Yes |
| Iron mesh panel doors equipped with magnetic catches. | Yes |
| Metal hardware with non-chip finish in matte black. | Yes |
| Casters provide ease of mobility. | Yes |
Additional information
Additional information
| Weight | 93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 30.5 × 19.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Pueblo |
Product Questions?
"*" indicates required fields
You may also like…
2 Door End Table – Pueblo
Related products
Bolanburg Coffee Table with Lift Top
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 46 × 19.38 in |
| Color | Brown, Two-tone, White |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 46″W x 26″D x 19″H |
1 Shelf Cocktail Table – Balam
8 Drawers & Lift Top Cocktail Table – Antique
Cabalynn Coffee Table
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 56.25 × 17 in |
| Color | Brown, Light Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 56″W x 30″D x 17″H |
Dyonton Coffee Table
| Weight | 74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.38 × 43.38 × 19 in |
| Color | Brown, Light Grayish Brown |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 43″W x 43″D x 19″H |