Perfect Sleeper Cobalt Calm Medium Pillow Top
$998.95 – $1,398.95Price range: $998.95 through $1,398.95

Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Featuring a 3 zoned coil design, the Serta Perfect Sleeper Cobalt Calm Medium Pillowtop mattress offers pressure relief and support where you need it, with a Cool Twist® Gel Memory Foam that contours to your body—with upgrades available with more cooling layers and support. Cool Twist® Gel Foam Cooling gel is swirled directly into a breathable foam designed to promote airflow and heat dissipation. Cool Twist® Gel Memory Foam This unique design features cooling gel swirled into premium memory foam. This breathable memory foam helps enhance airflow and heat dissipation for a feeling that can only be described as a cool, contouring type of comfort. PillowSoft® Aire Soft foam provides enhanced cushioning for exceptional comfort and promotes airflow through its unique, gently rippling design. 3 Zoned Coil Design This 850-coil density system offers three support zones with targeted support for your lower back and hips and cradled comfort everywhere else. Anti-Microbial Technology Our anti-microbial mattress technology will keep your mattress fresh and clean from odor-causing bacteria. QuiltLoft® Memory Foam This conforming quilt-layer foam hugs your body for additional comfort at the surface of your mattress.
Additional information
| Mattress Size | California King, Full, King, Queen, Twin, Twin XL |
|---|---|
| Mattress Comfort | Medium |
| Mattress Type | Gel Memory Foam |
| Brand | Serta |
"*" indicates required fields
Related products
100th Anniversary Pillow Top Mattress
| Mattress Size | Full, King, Queen, Twin, Twin XL |
|---|---|
| Mattress Comfort | Medium |
| Mattress Type | Memory Foam |
| Brand | White Dove |
Beautyrest Black Series 2 Plush Pillowtop
| Brand | Beautyrest |
|---|---|
| Mattress Size | Full, King, Queen, Twin XL |
| Mattress Comfort | Plush |
| Mattress Type | Gel Memory Foam, Innerspring |
Beautyrest Black Series One Mattress Medium
$1,649.95 – $2,699.95Price range: $1,649.95 through $2,699.95
| Brand | Beautyrest |
|---|---|
| Mattress Size | Full, King, Queen, Twin XL |
| Mattress Comfort | Medium |
| Mattress Type | Gel Memory Foam, Innerspring |
Beautyrest World Class Medium Pillowtop
| Weight | 69.58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 74.5 × 38 × 15.75 in |
| Brand | Beautyrest |
| Color | Gray |
| Mattress Size | California King, Full, King, Queen, Twin, Twin XL |
| Collection | Beautyrest World Class |
| Mattress Comfort | Medium |
| Mattress Type | Pillow Top |
Beautyrest World Class Plush Pillowtop
| Weight | 69.58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 74.5 × 38 × 16.25 in |
| Brand | Beautyrest |
| Color | Gray |
| Mattress Size | Full, King, Queen, Twin, Twin XL |
| Collection | Beautyrest World Class |
| Mattress Comfort | Plush |
| Mattress Type | Pillow Top |
Dazzling Nights Medium Mattress
Evergreen Medium Mattress
| Mattress Comfort | Medium |
|---|---|
| Mattress Size | Full, King, Queen, Twin, Twin XL |
| Mattress Type | Memory Foam |
| Brand | White Dove |