WillowBend Recliner
$617.97 Original price was: $617.97.$497.97Current price is: $497.97.
In stock
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000083925490
Description
Modern comfort never looked so good. Sporting supremely soft yet durable cushions accented with high-fashion jumbo stitching, this stunning rocker recliner is the ultimate choice in comfortably cool, contemporary style. Its umber-hued faux leather indulges with an upscale feel and wows like the real thing. And the recliner’s pull-tab reclining makes it easy to kick back and relax.
Additional information
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 42 × 40 in |
| Color | Brown, Umber |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 42″W x 40″D x 40″H |
"*" indicates required fields
Related products
Nerviano Recliner
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 34 × 33 in |
| Color | Chocolate |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wall Hugger |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Radius – Florence Heron – Powered By Freemotion Power Cordless Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 38 × 41 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Florence Heron |
| Style | Contemporary |
| Collection | Radius |
| Features | Cordless, Glider, Leather, Power Recliner, Swivel |
Bodyrest Rocker Recliner
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Purple |
| Features | Customizable, Fabric, Recline, Rocker |
| Style | Transitional |
Trouper Wall Recliner-SABLE
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Sable |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Fabric, Recline, Wall Hugger |
Mcginnis Casual Rocker Recliner with Plush Upholstered Arms
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Chocolate |
| Features | Customizable, Fabric, Recline, Rocker |
| Style | Transitional |
Pinnacle Rocking Recliner -GRAPHITE
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Graphite, Gray |
| Style | Casual |
| Features | Customizable, Fabric, Recliner, Rocker |
Collage Rocking Recliner-MOCHA
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric, Manual Recline, Recline, Rocker |
| Style | Casual, Traditional, Transitional |
| Detail Color | Mocha |
Helen Recliner
| Brand | England Furniture |
|---|---|
| Color | Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Recline, Wood |
| Style | Transitional |