- You cannot add "Astor Power Wall Recliner w/ Headrest and Lumbar" to the cart because the product is out of stock.
Trouper Power Rocking Recliner W/ Headrest & Lumbar-SABLE
$1,988.00 Original price was: $1,988.00.$1,588.00Current price is: $1,588.00.
Kodie Rocking Recliner
$1,379.99 Original price was: $1,379.99.$1,099.95Current price is: $1,099.95.
Cassian Leather Rocking Recliner-WALNUT
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
$1,749.99 Original price was: $1,749.99.$1,399.95Current price is: $1,399.95.
Greenville Showroom, Franklin Showroom
In stock (can be backordered)
Calculate shipping price
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000083307860
Description
Description
Product Details
| Alluring comfort with a neat, clean design | Yes |
|---|---|
| Cushy blown fiber box-border back that features an inset lumbar cushion | Yes |
| Ultra-plush chaise seat and legrest holds the body with cradling support | Yes |
| Contemporary tapered arms with light wrap-over cushioning | Yes |
| Rocks and reclines for total comfort | Yes |
| Back ratchets down into 16 relaxing reclining positions (approximately 12” clearance space required for full recline) | Yes |
| Convenient side-mounted handle lifts the legrest into 3 supportive, safely locked positions | Yes |
| Chair can be gently rocked when the legrest is not engaged | Yes |
| Chair back can recline independently, without activating the legrest | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushion maintains its comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
Additional information
Additional information
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 36 × 42.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Features | Customizable, Leather, Recliner, Rocker |
Product Questions?
"*" indicates required fields
You may also like…
Cassian Reclining Sofa
| Weight | 202 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 86 × 42.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Detail Color | Suede |
| Features | Customizable, Reclining Furniture |
Related products
Radius – Florence Heron – Powered By Freemotion Power Cordless Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 38 × 41 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Florence Heron |
| Style | Contemporary |
| Collection | Radius |
| Features | Cordless, Glider, Leather, Power Recliner, Swivel |
Morrison Rocking Recliner-INK
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Grey, Ink |
| Features | Customizable, Manual Recline, Performance Fabric, Recline, Rocker |
| Style | Casual, Traditional, Transitional |
O’neil Power Rocker Recliner W/ Pwr Headrest
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Power, Power Motion, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary, Transitional |
Reed Leather Rocking Recliner- BEIGE
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Recline, Rocker |
| Style | Transitional |
Mcginnis Casual Rocker Recliner with Plush Upholstered Arms
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Chocolate |
| Features | Customizable, Fabric, Recline, Rocker |
| Style | Transitional |
Collage Rocking Recliner-MOCHA
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric, Manual Recline, Recline, Rocker |
| Style | Casual, Traditional, Transitional |
| Detail Color | Mocha |
Helen Recliner
| Brand | England Furniture |
|---|---|
| Color | Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Recline, Wood |
| Style | Transitional |
Radius Florence Brown Swivel Glider Recliner
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power, Power Recline, Swivel, USB |
| Style | Contemporary, Modern |