Philip Loveseat
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
$1,599.99 Original price was: $1,599.99.$1,279.95Current price is: $1,279.95.
In stock (can be backordered)
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000081705070
Description
England’s Philip collection was designed for utmost comfort, extreme durability, and a timeless classic look. This transitional silhouette features a nice roll arm, an exposed tapered leg, and a subtle nailhead accent around the raised arm panel. The Philip collection includes a sofa, loveseat, chair, and ottoman in case you need a total room makeover!
Product Details
| Width | 64″ (162.6 cm) 64INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 37″ (94 cm) 37INH |
| Seat Width | 43″ (109.2 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Medium Brown |
Additional information
| Dimensions | 38 × 64 × 37 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Philip |
"*" indicates required fields
Related products
122 DEL MAR LOVE SEAT 122-23-17
Cooper – Shadow Brown Manual Reclining Console Loveseat
| Dimensions | 38.5 × 75 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Shadow Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Cooper |
| Features | Cupholders, Reclining, Storage, USB Charging |
Brett Loveseat
122 DEL MAR LOVE SEAT 122-29-17
Brantley 5636 Loveseat
| Brand | England Furniture |
|---|---|
| Color | Antique White, Grey, Tan |
| Style | Casual |
| Features | Customizable, Fabric |
First Base Reclining Loveseat
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 61 × 41 in |
| Color | Grey, Gunmetal |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 61″W x 40″D x 41″H |
Next-Gen DuraPella Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 288 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 75 × 43 in |
| Color | Grey, Slate |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 75″W x 40″D x 43″H |