Aspen Performance® Pillow – King / 1.0
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Take your sleep to all-new peaks with the Aspen Performance® Pillow. Inspired by the invigorating essence of fresh mountain air, Aspen features ultra-breathable Air-X® mesh and air vents for continuous airflow, a Dri-Tec® cover to wick away sweat and moisture, and a Hybrid+ design for the ultimate balance of comfort and support. Whether you’re recovering from today’s adventures or preparing for tomorrow’s, Aspen is your ticket to fresh nights, refreshed mornings, and a recharged you.
Additional information
| Dimensions | 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Bedgear |
| Color | Gray |
| Collection | Aspen |
"*" indicates required fields
You may also like…
Aspen Performance® Pillow – Standard / 0.0
| Weight | 6.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 16 × 4.75 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Gray |
| Collection | Aspen |
| Features | Breathable, Conforming Support, Moisture Wicking, Removable Cover |
Aspen Performance® Pillow – Standard / 1.0
| Weight | 6.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 16 × 5.25 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Gray |
| Collection | Aspen |
| Features | Breathable, Conforming Support, Moisture Wicking, Removable Cover |
Aspen Performance® Pillow – Standard / 2.0
| Weight | 7.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 16 × 5.75 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Gray |
| Collection | Aspen |
| Features | Breathable, Conforming Support, Moisture Wicking, Removable Cover |