Dramatic Oversized Chair
$867.97 Original price was: $867.97.$697.97Current price is: $697.97.
In stock
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000083836100
Description
On the days when rest and relaxation seem out of reach, this oversized chair provides a positively plush seating experience. Its feather-fiber blend cushions invite you to float away in cloud-like comfort. Striking granite-hued upholstery and a streamlined frame grant this cozy piece a look well-suited to contemporary spaces.
Additional information
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 44 × 36 in |
| Color | Granite, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 44″W x 42″D x 36″H |
"*" indicates required fields
Related products
3C04 Jakson Chair
| Dimensions | 36 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Grey, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Knight – Robust Manual Reclining Swivel Chair And Ottoman
Paxton 3B04 Chair
| Dimensions | 39 × 39 × 38 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
2492 ACCENT CHAIR
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 41 in |
| Brand | Decor Rest |
| Features | Fabric, Stationary |
| Additional Info | Upholstered Chairs |
2825 ACCENT CHAIR
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 41 in |
| Brand | Decor Rest |
| Features | Fabric, Stationary |
| Additional Info | Upholstered Chairs |
Brett Chair With Nails
Parklynn Oversized Chair
| Weight | 107 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 47 × 38 in |
| Color | Brown, Desert |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 47″W x 40″D x 38″H |