- You cannot add that amount of "Cambeck Nightstand" to the cart because there is not enough stock ( remaining).
Dovetail Night Stand 752 Natural
$999.99 Original price was: $999.99.$799.95Current price is: $799.95.
In stock (can be backordered)
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000081796250
Description
VAUGHAN BASSETT DOVETAIL
Two drawer nightstand with all the splits, cracks, knot holes – all of the aging and refining that can only be provided by Mother Nature herself. Featuring English Dovetail design in the top front corners of the top
Made in the USA
Made from American White Oak Solids and White Oak Veneers
Custom-designed hardware
Ultra-smooth drawer interiors and self-closing dual steel ball bearing drawer guides located under each drawer
Honest and Authentic Materials, American Craftsmanship
Vaughan Bassett’s products comply with ASTM International F2057, a voluntary stability standard for clothing storage furniture. Furniture tip restraints and instructions for installation are included.
Dimensions
Depth: 16″
Height: 36 3/8″
Length: 30″
About Vaughan Bassett
Made In The USA
500 American Craftsmen In The Virginia Mountains
100 + Years
100 Plus Years Of Making Quality Furniture Right Here In The USA.
SUSTAINABLE COUNCIL
Vaughan-Bassett is a founding member of the Sustainable Furniture Council.
LARGEST U.S. MAKER
Vaughan Bassett Is The Largest U.S. Maker Of Solid Wood Bedrooms.
ONE FOR ONE
Since 2007, Over 1 1/2 Million Trees Have Been Planted By Vaughan Bassett.
Additional information
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Craftsman, Farmhouse |
"*" indicates required fields
You may also like…
Dovetail Night Stand 752 Natural
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Craftsman, Farmhouse |
Related products
Porter Nightstand
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 28.75 × 29.75 in |
| Color | Brown, Rustic Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 29″W x 18″D x 30″H |
LMCO Home Bungalow Chest – 5 Drawer Dover Grey/Folkstone
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Grey |
| Style | Cottage, Farmhouse |
| Features | Wood |
| Collection | Bungalow |
Robbinsdale Nightstand
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 28.75 × 30.13 in |
| Color | Antique White, White |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 29″W x 18″D x 30″H |
Calverson Nightstand
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.93 × 19.69 × 21.18 in |
| Color | Brown, Mocha |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 20″W x 15″D x 22″H |
Realyn Nightstand
| Weight | 44.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.05 × 28.77 × 16.16 in |
| Color | Brown/Beige, Chipped White, White |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Artisan & Post Cool Rustic Stone Grey Nightstand
| Brand | Artisan & Post |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
FST McKenzie 3‑Drawer Nightstand
Maribel Nightstand
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.14 × 22.48 × 24.37 in |
| Color | Black, Grey |
| Style | Traditional |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 23″W x 17″D x 25″H |