Dovetail King Poster Bed w/ 6×6 FB Sun Bleached White
$2,629.99 Original price was: $2,629.99.$2,099.95Current price is: $2,099.95.
Available To Order
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:PKGVAUBAS754
Description
VAUGHAN BASSETT DOVETAIL
Dovetail bed features a 5” solid white oak post joined at the top rail with dovetail joints. Shown with the signature footboard featuring solid white oak 6 x 6 inch square timbers
Made in the USA
Made from American White Oak Solids and White Oak Veneers
Dovetail bed features a 5” solid white oak post joined at the top rail with dovetail joints
Shown with the signature footboard featuring solid white oak 6 x 6 inch timbers
Honest and Authentic Materials, American Craftsmanship
Vaughan Bassett replaces every tree used to produce its furniture. Over the last 10 or so years; 1.5 million trees have been planted.
Dimensions
Depth: 90.75 ”
Height: 60 ”
Length: 80.50 ”
About Vaughan Bassett
Made In The USA
500 American Craftsmen In The Virginia Mountains
100 + Years
100 Plus Years Of Making Quality Furniture Right Here In The USA.
SUSTAINABLE COUNCIL
Vaughan-Bassett is a founding member of the Sustainable Furniture Council.
LARGEST U.S. MAKER
Vaughan Bassett Is The Largest U.S. Maker Of Solid Wood Bedrooms.
ONE FOR ONE
Since 2007, Over 1 1/2 Million Trees Have Been Planted By Vaughan Bassett.
Additional information
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Tan |
| Features | Wood |
| Style | Craftsman, Farmhouse |
"*" indicates required fields
Related products
Robbinsdale Panel Bed
| Weight | 249 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 91.38 × 67.75 × 60 in |
| Color | Antique White, White |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
Robbinsdale Queen Sleigh Bed with Storage
| Weight | 283 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 95.13 × 65.38 × 57 in |
| Color | Antique White, White |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 65.5″W x 95″D x 57″H |
Dovetail Queen Poster Bed W/ 6×6 FB Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Tan |
| Features | Wood |
| Style | Craftsman, Farmhouse |
Drystan King Panel Bed with 4 Storage Drawers
| Weight | 359 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 85.25 × 80.5 × 60.75 in |
| Color | Brown, Multi |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 80.5″W x 85.25″D x 60.75″H |
Willowton King/California King Panel Headboard
| Weight | 82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.23 × 80.91 × 53.66 in |
| Color | White, Whitewash |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 81″W x 4″D x 54″H |