Franklin – Pennsylvania
Franklin - Pennsylvania Furniture & Mattress Store
Bear's Furniture - Franklin
Visit Bear's Furniture & Mattress in Franklin Pennsylvania to shop quality furniture at untouchable values. Browse the showroom for affordable bedroom sets, living room sets, dining room collections, mattresses and more. Stylish home accents and accessories bring this inspiring location to life. Plus enjoy free cookies, coffee, candy and drinks to enjoy while you plan your dream home!
<< View All Locations
Evening Hours by Appointment; Please Contact Store
| Monday | 9 AM - 6 PM |
| Tuesday | 9 AM - 6 PM |
| Wednesday | 9 AM - 6 PM |
| Thursday | 9 AM - 6 PM |
| Friday | 9 AM - 6 PM |
| Saturday | 9 AM - 5 PM |
| Sunday | Closed |
| 3 Jul | Closed |
| 4 Jul | Closed |
Show Products On Display at Franklin
Nerviano Recliner
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 33.5 × 42 in |
| Color | Gray, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wall Hugger |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 34″W x 37″D x 42″H |
Trinell Full Panel Bed with 1 Large Storage Drawer
| Weight | 275 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 83 × 57.5 × 54 in |
| Color | Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 57.5″W x 83″D x 54″H |
Movie Man Big Man’s Recliner
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 45 × 47 in |
| Color | Brown, Chocolate |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Recliner, Wall Hugger |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 45″W x 43″D x 47″H |
Bladewood Recliner
| Weight | 91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 33 × 40 in |
| Color | Brown, Coffee |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Recliner, Wall Saver |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 33″W x 40″D x 40″H |
Landocken Table (Set of 3)
| Weight | 124 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 47.25 × 19.38 in |
| Color | Blue, Brown, Brown/Blue |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 47″W x 24″D x 19″H |
Wolfridge Power Recliner
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 39 × 42 in |
| Color | Brindle, Brown |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 39″W x 42″D x 42″H |
Stoneland Recliner
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 43 × 42 in |
| Color | Brown, Fossil |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 43″W x 41″D x 42″H |
Biscoe Power Reclining Loveseat w/Power Headrest
| Weight | 262 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 78 × 42 in |
| Color | Grey, Pewter |
| Style | Contemporary |
| Features | Next-Gen Nuvella™, Performance Fabric, Power Headrest, Power Recliner, Storage, USB Charging, Zero Gravity |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 78″W x 43″D x 42″H |
Biscoe Power Reclining Sofa w/Power Headrest
| Weight | 260 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 88 × 42 in |
| Color | Grey, Pewter |
| Style | Contemporary |
| Features | Next-Gen Nuvella™, Performance Fabric, Power Headrest, Power Recline, USB Charging, Zero Gravity |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 88″W x 43″D x 42″H |
Cabalynn End Table
| Weight | 69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.38 × 24.38 × 24.38 in |
| Color | Brown, Light Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 24″W x 24″D x 24″H |
Dyonton Coffee Table
| Weight | 74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.38 × 43.38 × 19 in |
| Color | Brown, Light Grayish Brown |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 43″W x 43″D x 19″H |
Dyonton End Table
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.5 × 26.5 × 24 in |
| Color | Brown, Light Grayish Brown |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 26″W x 26″D x 24″H |
Garnilly Table (Set of 3)
| Weight | 147 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 35.5 × 17.13 in |
| Color | Grey, White, Whitewash |
| Style | Contemporary |
| Features | Marble/Stone and/or Stone Like, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Shape | Square |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 36″W x 36″D x 17″H |
Nerviano Recliner
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 33.5 × 42 in |
| Color | Brown, Mocha |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wall Hugger |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 34″W x 37″D x 42″H |
Dingerly Table Lamp
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.38 × 14.38 × 28.38 in |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 14″W x 14″D x 28″H |